8. festivalový koncert LVHF: ZÁVĚREČNÝ GALA KONCERT v Zimní jízdárně zámku Valtice

Kulturní akce

  • Valtice ()
  • 13. 10. 2018
  • 19.00
  • 290 / 590 / 990 Kč

8. FESTIVALOVÝ KONCERT – ZÁVĚREČNÝ GALA KONCERT
HOMMAGE À GEORG FRIEDRICH HÄNDEL

Zimní jízdárna ZÁMEK VALTICE

LEDNICKO l VALTICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL zakončí svou osmidílnou hudební přehlídku gala večerem s händelovským programem. Na árie z operní a oratorní skladatelovy tvorby budou lákat hlavní protagonisté večera: proslulá sopranistka slovenského původu Simona Šaturová (držitelka Ceny Thalie 2001) a nová hvězda českého pěveckého nebe tenorista Petr Nekoranec (vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Francesca Viñase 2017 v Barceloně a mj. držitel prestižního ocenění Classic Prague Awards Talent roku 2017). Sólisty zvučných jmen doprovodí komorní orchestr Barocco sempre giovane.

 

Program koncertu:

Georg Friedrich Händel (1685-1759):

Sinfonia HWV 49 –  z Opery Acis a Galatea

Barocco sempre giovane

 

Messiah HWV 56 – How beautiful are the feet

Soprán – Simona Šaturová

 

Messiah HWV 56 – Comfort ye, My People Ev’ry Valley Shall Be

Tenor – Petr Nekoranec

 

Semele HWV 58 – Overture

Maestoso – Allegro – Adagio – Gavotte

Barocco sempre giovane

 

Ariodante HWV 33 – Dite spera, e son contento

Soprán – Simona Šaturová

Tenor – Petr Nekoranec

 

Messiah HWV 56 – Rejoice greatly, O daughter of Zion

Soprán – Simona Šaturová

 

přestávka

 

Concerto Grosso HWV 329 – Op. 6, No. 11

Barocco sempre giovane

 

Gloria in Excelsis Deo 1. část    

Soprán – Simona Šaturová

 

Rodelinda HWV 19 – Pastorello d’un povero armento

Tenor – Petr Nekoranec

 

Rinaldo HWV 7 – Act II „Lascia Ch’io Pianga“

Soprán – Simona Šaturová

 

Ariodante HWV 33 – Dopo notte

Tenor – Petr Nekoranec

 

Acis a Galatea HWV 49 – Duet Happy we!

Soprán – Simona Šaturová

Tenor – Petr Nekoranec

(Změna programu vyhrazena)

 

SIMONA ŠATUROVÁ – SOPRÁN

Simona Šaturová absolvovala bratislavskou konzervatoř. Své pěvecké vzdělání dále prohlubovala na mistrovských kursech Ileany Cotrubaş ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. Je stálým hostem Théâtre de la Monnaie v Bruselu, kde kromě rolí Ilie, Sandriny a Servilie úspěšně ztvárnila i Violettu (režie Andrea Breth, dirigent Ádám Fischer) a Gildu (režie Robert Carsen, dirigent Carlo Rizzi). Často spolupracuje s Aalto-Musiktheater v Essenu (Violetta, Adina, Konstanze, Elettra, Donna Anna) a s Oper Frankfurt (Lucia, Pamina, Oscar, and Madama Cortese). Vystupovala rovněž v Teatro Colón v Buenos Aires, Megaron v Athénách, Théâtre du Châtelet v Paříži a Opéra de Monte-Carlo.
Simona Šaturová je také žádanou koncertní pěvkyní, z významných produkcí jmenujme vystoupení v Carnegie Hall s The Philadelphia Orchestra, účinkování na Salzburger Festspiele, spolupráce s Toronto Symphony Orchestra v Kanadě, Orchestre de Paris, koncert pod vedením Ivana Fischera s Mnichovskou filharmonií, novoroční koncert Haydnova Stvoření s Londýnskou filharmonií pod taktovkou Ádáma Fischera. Absolvovala turné s Philippem Herreweghem a Orchestre des Champs-Elysées (Festivaly Edinburgh, Rheingau, San Sebastian, Varšava aj.). Vystoupila v Ósace s Osaka Symphony Orchestra pod vedením Eidžiho Óueho. V roce 2008 mj. absolvovala turné po Německu se světoznámým barytonistou Thomasem Quasthoffem s oratoriem Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho pod taktovkou Helmutha Rillinga.

K dirigentům, se kterými dosud spolupracovala, patří Christoph Eschenbach (The Philadelphia Orchestra, Orchestre de Paris, NDR Sinfonieorchester), Manfred Honeck (The Pittsburgh Symphony Orchestra, Oslo Philharmonic), Ádám Fischer (London Philharmonic Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment), Jiří Bělohlávek (Česká filharmonie), Helmuth Rilling (Israel Philharmonic Orchestra, Toronto Symphony Orchestra), Iván Fischer a Christopher Hogwood (Münchner Symphoniker), Tomáš Netopil (Orchestra dellʼAccademia Nazionale di Santa Cecilia) a Philippe Herreweghe (Orchestre des Champs-Elysées). Je také držitelkou Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových za vynikající pěvecké výkony (Lübeck 2007) a ceny Thálie za nejlepší operní výkon v roce 2001.

Její poslední nahrávkou je CD Decade, mapující desetiletí, kdy se v rozmezí let 1771–1781 setkává vyzrálý a úspěšný Mysliveček s mladičkým Mozartem. CD mj. obsahuje čtyři skladby ve světové premiéře. V její diskografii najdeme též adventní a vánoční skladby na CD Gloria, v čele s mimořádnou ukolébavkou Panny Marie od Tarquinia Meruly a kompozicemi Zbyňka Matějů Ad te Domine. K 200. výročí úmrtí Josepha Haydna vyšlo v květnu u vydavatelství Orfeo profilové CD Haydn Arias, které obdrželo ocenění časopisu The Gramophone „Editor’s Choice 2009“. S Českým filharmonickým sborem nahrála CD Mozartových duchovních skladeb (vydavatelství ArcoDiva) a pro vydavatelství Hänssler se podílela na projektu Haydnových mší s dirigentem Helmuthem Rillingem. Nahrávka Mahlerovy 2. symfonie s The Philadelphia Orchestra vyšla u vydavatelství Ondine a získala ocenění Supersonic Award stejně jako ocenění německých kritiků Preis der deutschen Schallplatten Kritik. Obě tato ocenění získala i nahrávka Requiem and Miserere od Johanna Adolfa Hasseho (Carus Verlag).

„Simona Šaturová, která pochází stejně jako Lucia Poppová a Edita Gruberová z Bratislavy, není nic menšího než malý mozartovský zázrak. Zpívá Konstanci s tak neotřesitelnými koloraturami, procítěnými piany a stylovou dokonalostí, že se až tají dech.“  (Der neue Merker)

Více zde: www.saturova.com

 

PETR NEKORANEC – TENOR

Petr Nekoranec (* 1992 Nové Dvory u Polné) začal studovat zpěv na Základní umělecké škole v Polné u Arnoštky Zemanové. Je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. listopadu 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena.
Nekoranec je laureátem řady prestižních evropských soutěží. Nejnovější vítězství si odnesl v lednu 2017 z proslulé Mezinárodní soutěže Francesca Viñase, konané v Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Stal se jejím absolutním vítězem a kromě toho mu mimořádné ceny udělili legendární pěvec Plácido Domingo a vedení divadla Teatro Real v Madridu. V srpnu 2015 se probojoval do semifinále významné Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu. V červenci 2014 se stal ve Vídni vítězem 1. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže nesoucí jméno slavné bulharsko-rakouské sopranistky Ljuby Welitsch a v září 2014 obsadil druhé místo v jedné z nejnáročnějších světových pěveckých soutěží Concours International de Chant ve francouzském Toulouse. Z domácích soutěží uveďme 9. ročník Pěvecké soutěže Olomouc v roce 2012 (titul absolutního vítěze a laureáta festivalu) a Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1. cena v kategorii píseň a 2. cena v kategorii junior). V téže soutěži Antonína Dvořáka získal v roce 2013 druhou cenu v kategorii junior a řadu dalších ocenění včetně ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

V roce 2012 se v roli Vaška podílel na provedení Smetanovy Prodané nevěsty se souborem Dětská opera Praha na Nové scéně pražského Národního divadla pod taktovkou Jana Chalupeckého, v Itálii zpíval tenorové sólo v Mozartově Requiem s Coro Filarmonico Veneto a Orchestra Regionale Filarmonia Veneta (dirigent Marco Titotto) a tenorové sólo v Mozartově Korunovační mši pod vedením Františka Šterbáka. V roce 2013 ztvárnil roli Lindora v Rossiniho Italce v Alžíru na scéně Teatro nuovo di Torino v Italii. V květnu 2015 vystoupil v rámci festivalu Pražské jaro na koncertě s názvem Adam Plachetka uvádí mladé pěvce. V lednu 2018 mu bylo v Obecním domě v Praze předáno prestižní ocenění Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017.

Více zde: www.petrnekoranec.eu

 

BAROCCO SEMPRE GIOVANE

(Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen prof. Josefem Krečmerem v roce 2004, jenž je také jeho uměleckým šéfem.

Soubor má za sebou již stovky významných koncertů, je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul’da, atd.), jeho koncerty vysílala v přímém přenosu Česká televize, Televize Noe, Český rozhlas, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů.

Soubor spolupracuje s předními českými i zahraničními sólisty jak jsou například Jan Mráček, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Jana Boušková, Dagmar Pecková, nebo Giuliarno Carmignola.

 

Více o programu koncertu a festivalu na stránkách pořadatele.

Vstupenky: 290 / 590 / 990 Kč

PRODEJ vstupenek on-line na www.lvhf.cz nebo v síti Ticketportal www.ticketportal.cz.