Valtice

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

!! Prohlídky zámku denně !! Hlavní okruh, Knížecí byt, výstava Tajuplný svět !!

Zavřít

zámeček Belveder

Klasicistní zámeček Belveder byl vystavěn v letech 1804-1806 na přelomu vlády dvou lichtensteinských knížat, bratrů Aloise I. a Jana I. Autorem projektu byl patrně architekt a vynálezce Josef Hardtmuth. Stavbu na Liščím vršku obklopuje desetihektarový lesopark a měla původně sloužit jako centrum bažantnice. V osmibokém centrálním sále, zařízeném původně jako čínský pavilon, byly kdysi vystaveny vzácné hedvábné čínské tapety z pozůstalosti popravené Marie Antoinetty, dcery Marie Terezie a manželky francouzského krále Ludvíka XVI.

Na sklonku devatenáctého století pobýval v Belvederu dobrodruh a slavný fotograf baron Raimund Stillfried. Právě jeho kuřácká vášeň prý měla na svědomí požár zámečku.

Po roce 1945 byl objekt Liechtensteinům vyvlastněn a postupně různými vlastníky neudržován a devastován. Od přelomu tisíciletí je Belveder v péči Národního památkového ústavu, který ho v několika etapách opravil do dnešní podoby. Musela být injektáží zajištěna statika, vyměněny krovy napadené hnilobou a dřevomorkou, obnovena střecha, restaurovány výmalby, doplněny podlahy, dveře i okna.

Od června 2021 je Belveder poprvé zpřístupněn veřejnosti. V sezóně 2021 je v hlavním sále umístěna prodejní výstava keramických figur Jaroslava Homoly. Vstup do zámečku je zdarma.

V zámečku funguje také kavárna a degustační vinný automat. Belveder je možné také pronajmout pro svatební obřady, hostiny či rodinné oslavy.

Základní informace

  • délka minut

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
30. 11.–31. 5. uzavřen
1. 6.–30. 6. st–ne 10.00–18.00
1. 7.–30. 9. po–ne 10.00–18.00

Vstupné

rezervace není nutná