Výstava Umění štuku a umělého mramoru

Volně přístupná výstava prezentuje základní informace o technice štuku a umělého mramoru. Výstava je umístěna v prvním nadzemním patře hlavní zámecké budovy.

Umění štuku a umělého mramoru

Letošní badatelský a prezentační projekt ve Státním zámku Valtice nazvaný Umění štuku a umělého mramoru završila stejnojmenná výstava instalovaná ve druhém nadzemním podlaží hlavní zámecké budovy. Nachází se v sousedství vstupu do návštěvnických okruhů a přibližuje tajemství a speciální postupy zdobných technik, které byly v interiérech zámku používány zejména v barokním období.

Štukem a umělým kamenem jsou vyzdobeny nejreprezentativnější interiéry zámku, a to včetně exkluzívně pojaté zámecké kaple. Výstava prezentuje nejen technologické zákonitosti, ale také způsoby vlastní umělecko-řemeslné tvorby, jejímž výsledkem jsou zdobné plochy a plastické části vytvořené technikou štuku či umělého kamene. Přiblíženo je také ošetřování a restaurování těchto povrchů a nechybějí ani ukázky pomůcek a nástrojů, které umělečtí řemeslníci v minulosti používali.

Projekt Umění štuku a umělého mramoru, jehož je výstava součásti, mapoval po celý kalendářní rok významné zdobné prvky zámeckého areálu. Pro valtický zámek jej připravila společnost Pálava Point za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky, a to prostřednictvím programu Podpora pro památky světového dědictví.

Po celou sezónu 2022 je výstava přístupná zdarma, vždy v návštěvní době Hlavního reprezentačního okruhu.

Základní informace

  • délka minut

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
2022
1. 1.–31. 5. uzavřen
1. 6.–30. 9. po–ne 10.00–17.00
1. 10.–31. 10. út–ne 9.00–16.00
1. 11.–30. 11. út–ne 10.00–14.00

Po celou sezónu 2022 je výstava přístupná zdarma, vždy v návštěvní době Hlavního reprezentačního okruhu.

Vstupné

Vstup volný

rezervace není nutná