Na valtickém zámku započaly v červenci další stavební práce

S velkou radostí můžeme oznámit, že se podařilo zrealizovat významný investiční záměr a byly započaty další opravy valtického zámku, které potrvají nejméně do roku 2020.

V červenci byly zahájeny práce na obnově čelní fasády, které zaberou 14 měsíců a jsou v hodnotě 40 miliónů Kč. Zámek bude postupně zahalen lešením. Práce na čelní fasádě hlavního paláce budou rozděleny na třetiny a budou probíhat zvlášť na dvou rizalitech a na hlavním průčelí. Na rizalitu přiléhajícím k divadlu a francouzské zahradě práce již začaly a neměly by průběh letošní turistické sezóny nijak omezit. Součástí projektu je renovace střech a všech soch, které tak po dlouhých letech dostanou opět krásné zlacení a zesvětlí a úžasně tak vyniknou. Dílčí práce na náročné opravě čelní fasády jsou plánovány zásadně tak, aby neutrpěly žádné pořádané kulturní akce ani běžný turistický provoz.

Je plánována také rekonstrukce východního předzámčí, kde aktuálně sídlí hotel Hubertus, za dalších cca 40 milionů Kč a dokončení střechy západního předzámčí za cca 6 milionů. Plánovány jsou rovněž práce na obnově několika místností v jižním křídle, ve druhém nadzemním podlaží hlavního zámeckého paláce, kde následně vznikne nový prohlídkový okruh. Toto výraznou měrou přispěje k zatraktivnění prohlídkových tras zámku Valtice, jelikož tyto komnaty nikdy nebyly zpřístupněny veřejnosti. Všechny tyto práce započnou až po hlavní turistické sezóně.

Kromě velkých projektů se daří také řada dílčích oprav financovaných přímo z provozu zámku. Svoji původní tmavě zelenou barvu dostávají dřevěné okenice, které nebyly udržovány dlouhé desítky let. Postupně jsou natírány a renovovány také okenní rámy všech oken na vnitřním nádvoří zámku. Podařily se také zavěsit původní lustry do obou průchodů v předzámčí a dokončit osazení všech lustrů na dvoře a jízdárně. Na dokončeném zámeckém dvoře byl vysázen nový záhon a spuštěna nová kašna.

Reportáž o opravách čelní fasády byla odvysílána ve Studiu 6 České televize ve středu 8. srpna, záznam zde.