Tajuplný svět na valtickém zámku

V prostorách tzv. Žabího sklepa v parku valtického zámku bude od 10. května otevřena výstava s názvem TAJUPLNÝ SVĚT. Bývalá zámecká ledovna, archiv vín a sklad zeleniny pro knížecí kuchyni tak bude i v letošní sezóně zpřístupněn a nabídne mnoho zajímavých exponátů a také Kino záhad.

Skrývají se v neprozkoumaných pralesích neznámá zvířata, podobná nestvůrám z pravěku? Obývají hlubiny oceánu mořští lidé? Navštívily naši planetu mimozemské bytosti? Dochovaly se zde jejich přístroje, trosky plavidel nebo dokonce kosterní ostatky? Nad těmito otázkami můžete nyní hloubat v parku zámku Valtice.

Ojedinělá výstava Tajuplný svět je po loňské úspěšné premiéře letos rozšířena o více než třicet exponátů. Celkem tak představuje téměř 200 záhad z celého světa ale i ty, které máme doslova na dosah ruky. V atraktivním prostředí zámeckého Žabího sklepa se návštěvník vydává na fantastickou výpravu od temných dob, v nichž žili draci, podivní kříženci lidí a zvířat, obři i trpaslíci přes magický pravěk k primitivním národům, u nichž stále ještě hlavní roli sehrává šaman či čaroděj. Seznamuje se s neobvyklými magickými rituály, které mohou člověka vyléčit, ale i zabít s pomoci temných sil.

Část expozice je věnována pátrání po neznámých zvířatech, která podle výpovědí domorodců stále ještě přežívají v odlehlých koutech naší planety. Najdeme zde pozoruhodná svědectví o nestvůrách z hlubin, chlupatých bratrech Yettim a Bigfootovi, krvežíznivé Chupacabře i nebezpečných červech. Další kapitola předkládá nevysvětlené archeologické objevy. Zkoumá sžíravá tajemství starého Egypta, Mexika, Peru, Indie, Číny, Japonska i Velikonočních ostrova. Biblické záhady jsou zasvěceny hledání archy úmluvy i archy, na které Noe se svou rodinou přežil potopu světa.

Sekce o velkých otaznících naší historie odhaluje, co skrývali templáři i kam zmizel nejzáhadnější okultní předmět všech dob. K nerozluštěným hádankám patří proslulý Voynichův rukopis i tajemství Ďáblovy bible. Velká část expozice přináší fascinující důkazy o dávných i současných návštěvách mimozemských civilizací.

Tajuplný svět připravil spisovatel Arnošt Vašíček. Originální exponáty z jeho expedic doplňují kvalitní muzejní repliky a na dvě stovky barevných fotografií. Součástí výstavy je i Kino záhad, které po celý den promítá výběr z Vašíčkových dokumentárních filmů: Na lovu příšer, Panoptikum podivností, Mimozemšťané a Tajemství Voynichova rukopisu. 

Žabí sklep najdete v parku zámku Valtice. Výstava je zde otevřena od 10.5. do 31.5. vždy v pátek, sobotu a v neděli od  10.00 do 18.00 hod.  Od  1.6. do 30.9. 2019 denně od 10.00 do 18.00 hod. Vstupenky je možné koupit přímo na místě, nebo na pokladně zámku Valtice. Cena pro dospělého je 70,- Kč, v nabídce je také možnost kombinované vstupenky za 230,- Kč, která zahrnuje vstup na prohlídku zámku a vstup na výstavu Tajuplný svět. Aktualizované informace najdete na https://www.zamek-valtice.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/33744-tajuplny-svet-fascinujici-zabava-pro-celou-rodinu.

 

Autor výstavy:

Arnošt Vašíček,

tel.:  605 086 168, arnostvasicek@iol.czwww.mysteryfilm.cz