Ohlédnutí za rokem 2019 na zámku Valtice

Zámek ve Valticích prožil v roce 2019 svůj nejúspěšnější rok v novodobé historii. Nejen turistická sezóna byla skutečně pestrá a nabídla bohaté kulturní vyžití široké veřejnosti. Díky počtu 212.000 platících návštěvníků se Zámek Valtice stal v roce 2019 pátou nejnavštěvovanější památkou v celé České republice, v jihomoravském kraji zůstává druhý za zámkem Lednice.

Cestu na valtický zámek si v roce 2019 našlo celkem 212.000 platících návštěvníků, kteří si vybrali jeden z celkem 13 návštěvnických turistických programů. Nejen díky aktivitám Národního centra divadla a tance, které na zámku ve Valticích funguje od roku 2015, zde bylo v roce 2019 uspořádáno celkem 119 kulturních akcí. Od plesů, přes folklor, velké muzikály či koncerty populární hudby až po barokní opery. Není divu, vždyť valtický zámek disponuje mimořádnými prostory a eventy jsou pořádány jak v replice barokního divadla, či největším historickém sále na Moravě, kterým je Zimní jízdárna, tak také na vnitřním nádvoří nebo v zámeckém parku. Vůbec poprvé byl dokončen zámecký dvůr, který nabízí funkční ucelený prostor pro pořádání koncertů či festivalů. 

Zámek Valtice již tradičně spolupořádá každoročně několik větších akcí a nejinak tomu bylo v roce 2019. V dubnu to byl velikonoční víkend, Valtické vinné trhy v květnu a valtické vinobraní v říjnu. O červencových svátcích patří zámek Letnímu pití vína s podtitulem Valtice po italsku a koncem října zase čokoládovému festivalu, obě tyto akce zaznamenaly v roce 2019 mimořádnou návštěvnost, jistě především i díky počasí, které nám skutečně přálo. 

Zámek Valtice je také oblíbeným místem pro svatební obřady, nejčastěji v zámecké kapli anebo v parku. Svatební hostiny se skvěle hodí do Španělské konírny, do jízdárny jsou pak ideální oslavy s větším počtem hostů. V roce 2019 tvořil zámek Valtice kulisu pro 19 svateb

Zajímavé zpestření v úvodu sezóny obstaralo natáčení dalších dílů televizní série o panovnici Marii Terezii. Filmový štáb obsadil valtický zámek na více než tři týdny a odměnou jsou krásné filmové záběry vnitřního nádvoří, kaple i mnoha komnat z prohlídkového okruhu, které bedlivý divák ve filmu může spatřit. 

Ctí pro valtický zámek byla možnost hostit společné jednání vlád České a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v pondělí 11. listopadu. Vlády obou republik se po slavnostním uvítání přesunuly do Zimní jízdárny, následovala jednání v zámeckých komnatách a po té tisková konference v zámeckém divadle.

V srpnu se podařilo dokončit 14 měsíců trvající práce na obnově čelní fasády. Stavební práce za 46,8 milionu korun dokázaly vrátit zámeckému paláci lesk, který už opravdu postrádal. Byla vyměněna střešní krytina, opraveny komíny a všechny zdobné prvky. Na portále nad vstupní branou jsou to figury Moudrosti a Spravedlnosti, nad nimi liechtensteinský knížecí erb s řádem zlatého rouna, a na věži alegorie Vznešenosti a Bohatství. Vše doplňují maskaron, vázy a malé i velké trofeony. U příležitosti dokončení oprav byla v polovině srpna uspořádána slavnostní barokní ohňostrojná iluminace.

V prvním patře zámeckého paláce byly dokončeny nákladné práce na opravě deseti komnat, které nebyly pro veřejnost nikdy zpřístupněny. Od června 2020 zde bude nový prohlídkový okruh Knížecí byt: Apartmán knížete Františka I. z Liechtensteinu.

Drobnou radost jsme si dopřáli také v zámeckém parku, pro děti zde je od léta 2019 vyznačena zábavná stezka a v říjnu jsme na zámecké louce vysázeli 10.000 cibulek krokusů. Před několika staletími zde stával hrad a krokusy jsme zasadili tak, aby nám na jaře vykvetl jeho obrys, neboť nic se z hradu samotného nezachovalo.

Ohlédnutí za rokem 2019 na zámku Valtice najdete také v krátkém videu.

Všem spolupracovníkům, partnerům, návštěvníkům a příznivcům děkujeme za vydařený rok 2019!

Těšíme se, co nám přinese rok 2020. Už teď chystáme třeba Velikonoce, gastro festival Letní pití vína aneb Valtice po Italsku anebo Vinobraní na zámku 19. září, v plánu jsou také samozřejmě nejrůznější koncerty i divadla. Informace najdete na webových stránkách zámku, všechny jsou průběžně aktualizovány.

Všechny srdečně zveme na kulturní akce, stejně jako na prohlídky zámku, které začínají už 25. ledna. Na viděnou na zámku !

 

Za správu zámku Valtice Ing. Lenka Beránková

Související akce

Související zprávy

Společné zasedání vlád České a Slovenské republiky na zámku Valtice

18. 11. 2019

V pondělí 11. listopadu 2019 se na zámku Valtice uskutečnilo 7. společné jednání vlád České a Slovenské republiky. Vlády obou zemí jednaly o aktuálních tématech...

FESTE TEATRALE a Hradozámecká noc 2019 na zámku Valtice

26. 8. 2019

Pátý ročník valtické zámecké barokní slavnosti FESTE TEATRALE vyvrcholí v sobotu 31. 8. krátce po setmění v devět hodin slavnostním barokním ohňostrojem Ivana Martínka...

Ukončení rekonstrukce čelní fasády zámku Valtice

8. 8. 2019

Zámek Valtice zaznamená během letošního léta výraznou změnu. Po 14 měsíční rekonstrukci zmizí lešení z jeho čelní fasády. V nákladu 46,8 milionu korun byla opravena část...